Turniej finałowy MP w Goalball

W obiektach Centrum Sportu i Rekreacji Politechniki Krakowskiej, w dniach 19-21 listopada 2021 odbywa się turniej finałowy Mistrzostw Polski w Goalball – grze drużynowej dla osób niewidomych i słabowidzących.

To bardzo szczytna, a zarazem widowiskowa inicjatywa. W zmaganiach biorą udział zespoły m in. z Bydgoszczy, Szczecina, Lublina czy właśnie Krakowa. Obiekty sportowe przez całe dni są wypełnione sportową rywalizacją, a emocje zawsze wzbudzają też końcowe rozstrzygnięcia i wręczenia okolicznościowych nagród.

Na czym polega Goalball? Drużyna składa się z 3 zawodników, którzy występują z zasłoniętymi oczami. Bronią bramki o wysokości 1,3 metra zajmującej całą szerokość boiska. Boisko ma wymiary 9×18 m i składa się z trzech stref – bramkowej, rzutu i środkowej. Podczas „strzału” piłka musi być toczona i zanim doleci do bramki przeciwnika ma obowiązek dotknąć każdej ze stref. Piłka zawiera dzwoneczki, pozwalające zlokalizować jej położenie za pomocą słuchu, a spotkania rozgrywane są w absolutnej ciszy.

Te reguły sprawiają, że społeczność Politechniki Krakowskiej śledząc zmagania przenosi się w zupełnie inny wymiar i przede wszystkim może podziwiać samych uczestników, którzy muszą się wykazać ogromnym wysiłkiem umysłowym, a także wytężeniem własnych zmysłów, by sprostać wymaganiom konkurencji.

Wszystkim życzymy powodzenia.